Czy wysokie ciśnienie krwi zawsze jest złe?

krew

W Stanach Zjednoczonych nawet 75 milionów osób dorosłych cierpi na nadciśnienie tętnicze, zgodnie z danymi Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Czym jest wysokie ciśnienie krwi?

Cóż, trudno jest dokładnie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ specjaliści wciąż dyskutują nad tym, co liczy się jako normalne ciśnienie krwi. Różne organizacje oferują obecnie różne wytyczne dotyczące nadciśnienia krwi. Na przykład Narodowy Instytut Serca, Płuc i Krwi wyjaśnia, że wśród dorosłych nadciśnienie tętnicze jest „spójnym odczytem skurczowym 140 mm Hg [milimetry rtęci] lub wyższym”. Jednakże Amerykańskie Stowarzyszenie Serca (American Heart Association – AHA) sugeruje, że nadciśnienie tętnicze występuje wtedy, gdy u danej osoby ciśnienie skurczowe krwi wynosi 130 mm Hg lub więcej. Tymczasem CDC uważa, że osoby ze skurczowym ciśnieniem krwi wynoszącym 120-139 mm Hg są tylko „zagrożone” nadciśnieniem.

krew2

Ogólnie rzecz biorąc, lekarze doradzają swoim pacjentom, zwłaszcza starszym dorosłym, aby monitorowali i kontrolowali własne ciśnienie krwi. Ma to na celu upewnienie się, że nie osiągnie ono progu nadciśnienia tętniczego, który wielu pracowników służby zdrowia uważa między innymi za czynnik ryzyka choroby serca i udaru mózgu. Teraz jednak badanie przeprowadzone przez naukowców z Charité – Universitätsmedizin Berlin w Niemczech sugeruje, że niektóre osoby starsze mogą nie mieć innych problemów zdrowotnych, jeśli mają wysokie ciśnienie krwi. W rzeczywistości, naukowcy zauważają, że niektórzy ludzie w wieku 80 lat mogą nawet dostrzec pewne korzyści.

Odsunięcie się od „podejścia kocowego”

Nowe badanie, którego wyniki ukazują się w European Heart Journal, objęło grupę 1 628 kobiet i mężczyzn w średnim wieku 81 lat. Wszystkie z nich miały 70 lub więcej lat, gdy dołączyły do grupy w 2009 roku i wszystkie stosowały leczenie nadciśnieniowe. Naukowcy zebrali dane na temat stanu zdrowia uczestników w ramach projektu badawczego Charité – Berlin Initiative Study.

krew

Przesłuchiwali uczestników co 2 lata i oceniali ich ciśnienie krwi, między innymi pomiary stanu zdrowia. Po upływie 6 lat badacze przeprowadzili analizę statystyczną, aby dowiedzieć się, w jaki sposób ciśnienie krwi może wpłynąć na ryzyko zgonu danej osoby. Dostosowali się również do potencjalnie mylących czynników, takich jak płeć, styl życia, wskaźnik masy ciała (BMI) oraz ile leków na nadciśnienie krwi zażywała każda osoba.

Przekonali się, że osoby w wieku 80 lat i starsze, które miały niższe ciśnienie krwi – 140/90 mm Hg lub niższe – faktycznie miały o 40% wyższe ryzyko zgonu niż rówieśnicy z ciśnieniem krwi przekraczającym te progi. Nawet osoby, które miały już udar lub zawał serca, wykazywały podobny związek między poziomem ciśnienia krwi a ryzykiem zgonu.

Zespół podkreśla również, że u osób z ciśnieniem krwi niższym niż 140/90 mm Hg ryzyko zgonu było o 61% wyższe niż u osób, u których ciśnienie krwi pozostało wysokie pomimo stosowania leków przeciwnadciśnieniowych. W przyszłości naukowcy dążą do bardziej dogłębnego przyjrzenia się lekom obniżającym ciśnienie krwi, aby ustalić, kiedy rzeczywiście mogą one pomóc.

„W ramach kolejnego kroku chcemy zbadać, które grupy pacjentów rzeczywiście korzystają z leczenia nadciśnieniowego”, podsumowuje współautor badania Prof. Elke Schäffner.

Źródło: https://www.cheatsheet.com/health-fitness/is-high-blood-pressure-always-bad-why-doctors-take-hypertension-so-seriously.html

zdrowychlopak.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *