Alkohol może być mniej szkodliwy dla osób powyżej 50 roku życia.

alkohol2

Nadmierne spożywanie alkoholu wiąże się z szeregiem poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Należą do nich niektóre nowotwory, choroby wątroby i serca oraz uszkodzenia układu nerwowego, w tym mózgu. Jednakże, jak zostało wyczerpująco opisane w prasie popularnej, picie z umiarem może mieć pewne korzyści zdrowotne. Wiele badań wykazało, że picie alkoholu na niskim poziomie może mieć efekt ochronny. Jedno z badań wykazało na przykład, że lekkie i umiarkowane picie chroni przed śmiertelnością spowodowaną wszystkimi przyczynami, a także śmiertelnością związaną z chorobami układu krążenia.

alkohol2

Nie jest zaskoczeniem, że te historie zostały dobrze przyjęte i szeroko przeczytane, ale nie wszyscy naukowcy zgadzają się co do tego, a debata na ten temat trwa. Ostatnie badania prowadzone przez dr Timothy’ego Naimi, z Bostońskiego Centrum Medycznego w Massachusetts, dodaje więcej paliwa do i tak już rozprzestrzeniającego się ognia. Autorzy stawiają sobie za cel metodologię stosowaną we wcześniejszych badaniach i opublikowali swoje ustalenia w Journal of Studies on Alcohol and Drugs na początku tego tygodnia.

Świeże podejście

Naukowcy argumentują, że sposób, w jaki wcześniejsze badania oceniały wpływ alkoholu na zdrowie, może być błędny. W szczególności zauważają oni, że badania mają charakter obserwacyjny i zazwyczaj rekrutują uczestników powyżej 50 roku życia. Autorzy twierdzą, że jest to problematyczne, ponieważ wyklucza osoby, które mogły umrzeć z powodu alkoholu przed ukończeniem 50 roku życia. Jak podkreślają na sucho, „Osoby zmarłe nie mogą być zapisywane na studia kohortowe”. Dr Naimi po raz pierwszy przedstawił swoje obawy związane z tym nieodłącznym uprzedzeniem w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Addiction” w 2017 roku.

Według autorów, prawie 40 procent zgonów spowodowanych spożyciem alkoholu ma miejsce przed ukończeniem 50 roku życia. Oznacza to, że zdecydowana większość badań nad potencjalnym ryzykiem związanym z alkoholem nie uwzględnia tych zgonów i może nie doceniać rzeczywistych zagrożeń. W celu ponownego zbadania sytuacji autorzy sięgnęli do danych z aplikacji dotyczącej wpływu choroby związanej z alkoholem, która jest prowadzona przez Ośrodki Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC). Według CDC aplikacja ta „dostarcza krajowych i państwowych szacunków dotyczących wpływu alkoholu na zdrowie, w tym liczby zgonów i lat potencjalnego zagrożenia życia”.

Różnica wieku

Analiza wykazała, że na poziom ryzyka związanego z alkoholem u osoby fizycznej duży wpływ miał wiek. Ogółem 35,8 procent zgonów związanych z alkoholem miało miejsce u osób w wieku 20-49 lat. Patrząc na zgony, którym zapobiegało spożywanie alkoholu, naukowcy znaleźli w tej grupie wiekowej tylko 4,5%. Kiedy patrzyli na osoby w wieku 65 lat lub starsze, to była inna historia: Chociaż podobne 35 procent zgonów związanych z alkoholem miało miejsce w tej grupie, autorzy znaleźli ogromne 80 procent zgonów, którym zapobiegał alkohol w tej grupie demograficznej.

alkohol

Naukowcy zauważyli również wyraźną różnicę pomiędzy grupami wiekowymi, gdy przyjrzeli się liczbie potencjalnych lat straconych na alkohol. Pokazali oni, że 58,4 procent całkowitej liczby utraconych lat dotyczyło osób w wieku 20-49 lat. Jednak ta grupa wiekowa stanowiła jedynie 14,5 proc. lat życia uratowanych przez picie alkoholu.

Autorzy stwierdzają, że młodsi ludzie „częściej umierają z powodu spożywania alkoholu niż z powodu braku picia”, ale starsi ludzie są bardziej narażeni na korzyści zdrowotne płynące z umiarkowanego spożywania alkoholu. Chociaż wnioski nie są wybuchowe, to jednak pozwalają nam lepiej zrozumieć wpływ alkoholu na zdrowie: Umiarkowane spożywanie alkoholu może być korzystne dla osób w określonym wieku, ale spożywanie alkoholu z dużą zawartością jest szkodliwe dla wszystkich.

Źródło: https://www.ihealthlist.com/article/1563/41/Alcohol-may-be-less-harmful-for-people-over-50

zdrowychlopak.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *